SM72238TD-3.3/NOPB
DigiKey Part Number
296-39811-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM72238TD-3.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA TO252-3
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TO-252-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SM72238TD-3.3/NOPB Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 100mA
Mfr
Current - Output
Series
Current - Quiescent (Iq)
140 µA
Packaging
Tube
Current - Supply (Max)
14 mA
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Input (Max)
30V
Supplier Device Package
TO-252-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V