REG1117FA-18/500G3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 9 005
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A TO-263 (DDPAK-3)
TO-263-4
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
REG1117FA-18/500G3
DigiKey Part Number
REG1117FA-18/500G3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REG1117FA-18/500G3
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A TO263
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
REG1117FA-18/500G3 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
62dB (120Hz)
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Voltage - Input (Max)
15V
Supplier Device Package
TO-263 (DDPAK-3)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.55V @ 1A