REG101UA-3.3/2K5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Texas Instruments
In Stock: 106
Datasheet
Parametric Equivalent
Texas Instruments
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 2 799
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA 8-SOIC
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
REG101UA-3.3/2K5
DigiKey Part Number
REG101UA-3.3/2K5-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REG101UA-3.3/2K5
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA 8-SOIC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
REG101UA-3.3/2K5 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
500 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
650 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
65dB (120Hz)
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
10V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
8-SOIC
Voltage Dropout (Max)
0.13V @ 100mA