OPA2353UA/2K5G4 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Texas Instruments
In Stock: 2 786
Datasheet
Similar
Analog Devices Inc.
In Stock: 5 681
Datasheet
Similar
Analog Devices Inc.
In Stock: 232
In Stock: 276
In Stock: 542
In Stock: 823
CMOS Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC
OPA2353UA/2K5G4
DigiKey Part Number
OPA2353UA/2K5G4-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OPA2353UA/2K5G4
EDA/CAD Models
OPA2353UA/2K5G4 Models
Voltage - Input Offset
3 mV
Mfr
Current - Supply
5.2mA (x2 Channels)
Series
Current - Output / Channel
40 mA
Voltage - Supply Span (Min)
2.5 V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage - Supply Span (Max)
5.5 V
Amplifier Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Slew Rate
22V/µs
Gain Bandwidth Product
44 MHz