OPA2340UA/2K5G4 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Texas Instruments
In Stock: 3 628
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Analog Devices Inc.
Analog Devices Inc.
In Stock: 499
In Stock: 232
In Stock: 276
In Stock: 542
In Stock: 823
CMOS Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC
OPA2340UA/2K5G4
DigiKey Part Number
OPA2340UA/2K5G4-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OPA2340UA/2K5G4
Description
IC CMOS 2 CIRCUIT 8SOIC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
OPA2340UA/2K5G4 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Input Offset
150 µV
Mfr
Current - Supply
750µA (x2 Channels)
Series
Current - Output / Channel
50 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply Span (Min)
2.5 V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage - Supply Span (Max)
5.5 V
Amplifier Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Circuits
2
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Rail-to-Rail
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Slew Rate
6V/µs
Supplier Device Package
8-SOIC
Gain Bandwidth Product
5.5 MHz