LP3981ILD-2.5/NOPB
DigiKey Part Number
296-42348-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-42348-1-ND - Cut Tape (CT)
296-42348-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP3981ILD-2.5/NOPB
Description
IC REG LINEAR 2.5V 300MA 6-WSON
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 6-WSON (3x4)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LP3981ILD-2.5/NOPB Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
120 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
210 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
50dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
6-WSON (3x4)
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 300mA