LMR36506MSCEVM
DigiKey Part Number
296-LMR36506MSCEVM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMR36506MSCEVM
Description
EVAL BOARD FOR LMR36506Q1
Detailed Description
LMR36506-Q1 - 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
600mA
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Input
5.5V ~ 65V
Packaging
Box
Regulator Topology
Buck
Frequency - Switching
2.2MHz
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Contents
Board(s)
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Utilized IC / Part
LMR36506-Q1
Voltage - Output
5V