LMR36502EVM
DigiKey Part Number
296-LMR36502EVM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMR36502EVM
Description
EVAL BOARD FOR LMR36502
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LMR36502 - 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
150mA
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Input
3V ~ 65V
Packaging
Box
Regulator Topology
Buck
Part Status
Active
Frequency - Switching
2.2MHz
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Contents
Board(s)
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Utilized IC / Part
LMR36502
Voltage - Output
3.3V