LMR16006YQ5DDCRQ1
DigiKey Part Number
296-42515-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-42515-1-ND - Cut Tape (CT)
296-42515-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMR16006YQ5DDCRQ1
Description
IC REG BUCK 5V 600MA SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 600mA SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LMR16006YQ5DDCRQ1 Models
Category
Voltage - Output (Min/Fixed)
Mfr
Current - Output
Series
Frequency - Switching
2.1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Synchronous Rectifier
No
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Function
Step-Down
Grade
Automotive
Output Configuration
Positive
Qualification
AEC-Q100
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
SOT-23-THIN
Voltage - Input (Min)
4V
Base Product Number
Voltage - Input (Max)
40V