LMG2100R044RARR
DigiKey Part Number
296-LMG2100R044RARRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-LMG2100R044RARRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-LMG2100R044RARRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMG2100R044RARR
Description
100-V 4.4-M HALF-BRIDGE GAN FET
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Half Bridge Driver Synchronous Buck Converters Gallium Nitride (GaN) FETs 17-VQFN-FCRLF (5.5x4.5)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LMG2100R044RARR Models
Category
Current - Output / Channel
35A
Manufacturer
Texas Instruments
Current - Peak Output
125A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply
4.75V ~ 5.25V
Part Status
Active
Voltage - Load
0V ~ 90V
Output Configuration
Half Bridge
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Applications
Synchronous Buck Converters
Features
Bootstrap Circuit
Interface
PWM
Fault Protection
UVLO
Load Type
Inductive, Capacitive, Resistive
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Gallium Nitride (GaN) FETs
Package / Case
17-PowerVQFN
Rds On (Typ)
4.4mOhm