LM76002RNPR
DigiKey Part Number
296-LM76002RNPRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-LM76002RNPRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-LM76002RNPRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM76002RNPR
Description
IC REG BUCK ADJ 2.5A 30WQFN
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 2.5A 30-WFQFN Exposed Pad
EDA/CAD Models
LM76002RNPR Models
Category
Voltage - Output (Min/Fixed)
Mfr
Voltage - Output (Max)
57V
Frequency - Switching
300kHz ~ 2.2MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Min)
3.5V
Base Product Number
Voltage - Input (Max)
60V