LM43601AQPWPTQ1
DigiKey Part Number
296-47583-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-47583-1-ND - Cut Tape (CT)
296-47583-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM43601AQPWPTQ1
Description
IC REG BUCK ADJ 1A 16HTSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 1A 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM43601AQPWPTQ1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Output (Min/Fixed)
Mfr
Voltage - Output (Max)
28V
Series
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Switching
200kHz ~ 2.2MHz
Part Status
Active
Synchronous Rectifier
Yes
Function
Step-Down
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration
Positive
Grade
Automotive
Topology
Qualification
AEC-Q100
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
Voltage - Input (Min)
3.5V
Supplier Device Package
16-HTSSOP
Voltage - Input (Max)
36V