LM3S5D56-IQR80-A1 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | LM3S5D56-IQR80-A1-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LM3S5D56-IQR80-A1 |
Description | IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64LQFP |
Customer Reference | |
Detailed Description | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 512KB (512K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) |
EDA/CAD Models | LM3S5D56-IQR80-A1 Models |
Category | Program Memory Size |
Mfr | Program Memory Type FLASH |
Series | RAM Size 96K x 8 |
Packaging Tray | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V |
Part Status Obsolete | Data Converters A/D 8x12b |
DigiKey Programmable Not Verified | Oscillator Type Internal |
Core Processor ARM® Cortex®-M3 | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Core Size 32-Bit | Mounting Type Surface Mount |
Speed 80MHz | Supplier Device Package 64-LQFP (10x10) |