LM3S5652-IQR50-A0T
DigiKey Part Number
LM3S5652-IQR50-A0T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM3S5652-IQR50-A0T
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM3S5652-IQR50-A0T Models
RAM Size
32K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.25V ~ 2.75V
Part Status
Not For New Designs
Data Converters
A/D 6x10b
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
50MHz