LM3S1751-EQC50-A2
DigiKey Part Number
LM3S1751-EQC50-A2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM3S1751-EQC50-A2
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14)
EDA/CAD Models
LM3S1751-EQC50-A2 Models
RAM Size
64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.25V ~ 2.75V
Part Status
Obsolete
Data Converters
A/D 4x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Speed
50MHz