LM2936QDTX-3.3/NOPB | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LM2936QDTX-3.3/NOPB |
Description | IC REG LINEAR 3.3V 50MA TO252-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 50mA TO-252-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LM2936QDTX-3.3/NOPB Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 15 µA |
Mfr | Current - Supply (Max) 2.5 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 60dB (120Hz) |
Part Status Active | Protection Features Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |
Output Type | Grade Automotive |
Number of Regulators 1 | Qualification AEC-Q100 |
Voltage - Input (Max) 40V | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Package / Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 |
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 50mA | Supplier Device Package TO-252-3 |