BZX84WC27VDCKRQ1
DigiKey Part Number
296-BZX84WC27VDCKRQ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-BZX84WC27VDCKRQ1CT-ND - Cut Tape (CT)
296-BZX84WC27VDCKRQ1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84WC27VDCKRQ1
Description
AUTOMOTIVE 27V ZENER DIODE IN SC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 27 V 275 mW ±5% Surface Mount SC-70-3
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
30 nA @ 18.9 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
275 mW
Supplier Device Package
SC-70-3
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms