66AK2G12ABYA100E
DigiKey Part Number
66AK2G12ABYA100E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
66AK2G12ABYA100E
Description
DSP/DSC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
DSP+ARM® Digital Signal Processor (DSP) 1GHz 625-FCBGA (21x21)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
66AK2G12ABYA100E Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
On-Chip RAM
1MB
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - I/O
1.8V, 3.3V
Series
Voltage - Core
1.00V
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
DSP+ARM®
Package / Case
625-LFBGA, FCBGA
Interface
CAN, DMA, EBI/EMI, Ethernet, I2C, McASP, McBSP, MMC/SD, QSPI, SPI, UART, USB
Supplier Device Package
625-FCBGA (21x21)
Clock Rate
1GHz