T3PS30051P
DigiKey Part Number
1133-T3PS30051P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T3PS30051P
Description
PROGRAMMABLE LINEAR DC POWER SUP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0 ~ 30VDC Output Bench (AC to DC) Power Supply LCD 0 ~ 5A Output 150W Features LAN, Programmable, USB Interface
Category
Number of Characters
4, 5
Manufacturer
Teledyne LeCroy
Size / Dimension
11.024" L x 6.087" W x 5.689" H (280.00mm x 154.60mm x 144.50mm)
Packaging
Box
Features
LAN, Programmable, USB Interface
Part Status
Active
Power (Watts)
150W
Type
Bench (AC to DC)
Voltage Regulation - Load
0.01% + 2mV
Number of Outputs
1
Current Regulation - Line
0.02% + 3mA
Voltage - Output
0 ~ 30VDC
Current Regulation - Load
0.02% + 3mA
Current - Output
0 ~ 5A
Ripple
350mV rms, 3mV p-p