CRG0603F360K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 4 687
Datasheet
Parametric Equivalent
Cal-Chip Electronics, Inc.
In Stock: 5 000
Datasheet
Vishay Dale
Vishay Dale
TE Connectivity Passive Product
Panasonic Industry
Panasonic Industry
KOA Speer Electronics, Inc.
Rohm Semiconductor
YAGEO
KOA Speer Electronics, Inc.
Kamaya Inc.
New Product
Image for CRG0603F360K is not available
CRG0603F360K
DigiKey Part Number
1111-CRG0603F360KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRG0603F360K
Description
THICK FILM RESISTORS-SMD CRG0603
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
360 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
CRG0603F360K Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)