RN212-2-02-1M8
DigiKey Part Number
817-2173-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RN212-2-02-1M8
Description
CMC 1.8MH 2A 2LN TH
Detailed Description
1.8 mH @ 10 kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 2A DCR 74mOhm (Typ)
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
74mOhm (Typ)
Voltage Rating - AC
300V
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Size / Dimension
0.709" L x 0.492" W (18.00mm x 12.50mm)
Height (Max)
0.799" (20.30mm)
Inductance @ Frequency
1.8 mH @ 10 kHz
Current Rating (Max)
2A