RN142-6-02-1M8
DigiKey Part Number
817-2139-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RN142-6-02-1M8
Description
CMC 1.8MH 6A 2LN TH
Detailed Description
1.8 mH @ 10 kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 6A DCR 20mOhm (Typ)
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
20mOhm (Typ)
Voltage Rating - AC
300V
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Size / Dimension
1.303" L x 1.280" W (33.10mm x 32.50mm)
Height (Max)
0.787" (20.00mm)
Inductance @ Frequency
1.8 mH @ 10 kHz
Current Rating (Max)
6A