EV28-5.0-02-1M1
DigiKey Part Number
817-1052-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EV28-5.0-02-1M1
Description
CMC 1.1MH 5A 2LN TH
Detailed Description
1.1 mH @ 400 Hz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 5A DCR 27mOhm (Typ)
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
27mOhm (Typ)
Voltage Rating - AC
250V
Series
Operating Temperature
-25°C ~ 100°C
Size / Dimension
1.150" L x 0.827" W (29.20mm x 21.00mm)
Height (Max)
1.406" (35.70mm)
Inductance @ Frequency
1.1 mH @ 400 Hz
Base Product Number
Current Rating (Max)
5A