EV20-0.5-02-18M
DigiKey Part Number
817-1031-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EV20-0.5-02-18M
Description
CMC 18MH 500MA 2LN TH
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 mH @ 400 Hz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 500mA DCR 725mOhm (Typ)
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
725mOhm (Typ)
Manufacturer
TE Connectivity Schaffner
Voltage Rating - AC
250V
Series
Operating Temperature
-25°C ~ 100°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Size / Dimension
0.827" L x 0.630" W (21.00mm x 16.00mm)
Filter Type
Power Line
Height (Max)
1.024" (26.00mm)
Number of Lines
2
Package / Case
Vertical, 4 PC Pin
Inductance @ Frequency
18 mH @ 400 Hz
Base Product Number
Current Rating (Max)
500mA