HTAT-24/6-0-STK
DigiKey Part Number
HTAT-24/6-0-STK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HTAT-24/6-0-STK
Description
HEATSHRINK 0.945" X 4' BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi-Flexible 0.945" (24.00mm) 4 to 1 Black 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.088" (2.25mm)
Mfr
Material
Series
Features
Adhesive Lined, Flame Retardant, Fluid Resistant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Shrink Temperature
80°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life
36 Months
Inner Diameter - Supplied
0.945" (24.00mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.236" (5.99mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 0 Meters
Check Lead Time
Request Stock Notification
Marketplace Stock: 50 View Now
Bulk
LengthUnit Price (Per Meter)Ext Price
Manufacturers Standard Package
Other Suppliers on DigiKey
50In Stock
Ships from WEC
Alternate Length
HEATSHRINK 0.945" X 164' BLACK