DCPT-19/9-45-SP
DigiKey Part Number
484-DCPT-19/9-45-SP-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCPT-19/9-45-SP
Description
HEATSHRINK 0.748" GRN/YLW METER
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.748" (19.00mm) 2 to 1 Green, Yellow Enter Number of Meters in Order Quantity
Category
Recovered Wall Thickness
0.030" (0.76mm)
Mfr
Material
Series
Features
Flame Retardant, Fluid Resistant
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
95°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Length
Enter Number of Meters in Order Quantity
Shelf Life
144 Months
Inner Diameter - Supplied
0.748" (19.00mm)
Spool Size
492.1' (150.0m)
Inner Diameter - Recovered
0.354" (8.99mm)
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 96 Meters
Check for Additional Incoming Stock
Digi-Spool®, Continuous Spool
LengthUnit Price (Per Meter)Ext Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
HEATSHRINK 0.748" GRN/YLW