55PC1121-20-2/6-9CS2502
DigiKey Part Number
55PC1121-20-2/6-9CS2502-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
55PC1121-20-2/6-9CS2502
Description
CABLE 2CON 20AWG WHT SHLD FEET
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Conductor Multi-Conductor Cable White 20 AWG Braid Enter Number of Feet in Order Quantity
Category
Shield Type
Braid
Mfr
Length
Enter Number of Feet in Order Quantity
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Jacket Color
White
Part Status
Active
Voltage
600 V
Cable Type
Operating Temperature
150°C
Number of Conductors
2
Jacket (Insulation) Thickness
0.0070" (0.178mm)
Wire Gauge
Conductor Insulation
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Conductor Strand
19/32
Shield Material
Copper, Tinned
Conductor Material
Copper, Tinned
Shield Coverage
85%
Jacket (Insulation) Material
Spool Size
2000.0' (609.6m)
Jacket (Insulation) Diameter
0.130" (3.30mm)