YR1B54K9CC
DigiKey Part Number
1712-YR1B54K9CCCT-ND - Cut Tape (CT)
1712-YR1B54K9CCTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
YR1B54K9CC
Description
RES 54.9K OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
54.9 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±15ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 155°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.091" Dia x 0.248" L (2.30mm x 6.30mm)