YR1B12K1CC
DigiKey Part Number
1712-YR1B12K1CCCT-ND - Cut Tape (CT)
1712-YR1B12K1CCTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
YR1B12K1CC
Description
RES 12.1K OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12.1 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
YR1B12K1CC Models
Temperature Coefficient
±15ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.091" Dia x 0.248" L (2.30mm x 6.30mm)