TYEH1H105D55MTR is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 61 297
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 17 114
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
Similar
Panasonic Industry
1 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
TYEH1H105D55MTR
DigiKey Part Number
TYEH1H105D55MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TYEH1H105D55MTR
Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
7 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
10.5 mA @ 10 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.209" (5.30mm)
Capacitance
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
50 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C