TLR3A20WR006FTDG
DigiKey Part Number
A131784TR-ND - Tape & Reel (TR)
A131784CT-ND - Cut Tape (CT)
A131784DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLR3A20WR006FTDG
Description
RES 0.006 OHM 1% 2W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 mOhms ±1% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Current Sense Metal Foil
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TLR3A20WR006FTDG Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)