TE2000B33RJ
DigiKey Part Number
A137701-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TE2000B33RJ
Description
RES CHAS MNT 33 OHM 5% 2000W
Detailed Description
33 Ohms ±5% 2000W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±440ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Resistance
33 Ohms
Size / Dimension
2.362" Dia x 20.079" L (60.00mm x 510.00mm)
Tolerance
±5%
Power (Watts)
2000W