SQBW40220RJFASTON
DigiKey Part Number
A131170-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQBW40220RJFASTON
Description
RES CHAS MNT 220 OHM 5% 40W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 Ohms ±5% 40W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Series
Features
Cement Coated, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Ceramic
Part Status
Active
Mounting Feature
Brackets
Resistance
220 Ohms
Size / Dimension
3.543" L x 0.748" W (90.00mm x 19.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Quick Connects, 0.250" (6.35mm)
Power (Watts)
40W