SMA0204FTDV47R5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay
In Stock: 3 129
Datasheet
47.5 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor MELF, 0204 Metal Film
SMA0204FTDV47R5
DigiKey Part Number
SMA0204FTDV47R5-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA0204FTDV47R5
Description
RES SMD 47.5 OHM 1% 1/4W 0204
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMA0204FTDV47R5 Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
MELF, 0204
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.053" Dia x 0.136" L (1.35mm x 3.45mm)