RT73F2B8K25BTD
DigiKey Part Number
1712-RT73F2B8K25BTDTR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT73F2B8K25BTD
Description
RT 2B 0.33W 8K25 0.1% 25PPM 5K R
Detailed Description
8.25 kOhms ±0.1% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
Temperature Coefficient
25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Box
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)