RT73F2A10R2BTD
DigiKey Part Number
1712-RT73F2A10R2BTDTR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT73F2A10R2BTD
Description
RT 2A 0.25W 10R2 0.1% 25PPM 5K R
Detailed Description
10.2 Ohms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
Temperature Coefficient
25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)