RT73F1J16R2BTD
DigiKey Part Number
1712-RT73F1J16R2BTDTR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT73F1J16R2BTD
Description
RT 1J 0.2W 16R2 0.1% 25PPM 5K RL
Detailed Description
16.2 Ohms ±0.1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
Temperature Coefficient
25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Box
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)