RSS3W12KJTB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Image for RSS3W12KJTB is not available
RSS3W12KJTB
DigiKey Part Number
RSS3W12KJTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSS3W12KJTB
Description
RES 12K OHM 5% 3W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 kOhms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety Metal Oxide Film
Category
Features
Flame Proof, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.197" Dia x 0.591" H (5.00mm x 15.00mm)