RSS2W470RJTB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Parametric Equivalent
Image for RSS2W470RJTB is not available
RSS2W470RJTB
DigiKey Part Number
RSS2W470RJTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSS2W470RJTB
Description
RES 470 OHM 5% 2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 Ohms ±5% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety Metal Oxide Film
Category
Features
Flame Proof, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)