RP73PF1J44R2BTDF
DigiKey Part Number
A109978TR-ND - Tape & Reel (TR)
A109978CT-ND - Cut Tape (CT)
A109978DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP73PF1J44R2BTDF
Description
RES SMD 44.2 OHM 0.1% 1/6W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44.2 Ohms ±0.1% 0.167W, 1/6W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thin Film
EDA/CAD Models
RP73PF1J44R2BTDF Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)