RP73PF1J11K8BTDF
DigiKey Part Number
1712-RP73PF1J11K8BTDFTR-ND - Tape & Reel (TR)
1712-RP73PF1J11K8BTDFCT-ND - Cut Tape (CT)
1712-RP73PF1J11K8BTDFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP73PF1J11K8BTDF
Description
RES SMD 11.8K OHM 0.1% 1/6W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11.8 kOhms ±0.1% 0.167W, 1/6W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thin Film
EDA/CAD Models
RP73PF1J11K8BTDF Models
Category
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)