RP73PF1E53R6BTDF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | RP73PF1E53R6BTDF-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RP73PF1E53R6BTDF |
Description | RES 53.6 OHM 0.1% 1/16W 0402 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 53.6 Ohms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thin Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RP73PF1E53R6BTDF Models |
Category | Temperature Coefficient ±25ppm/°C |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Series | Package / Case 0402 (1005 Metric) |
Packaging Tape & Reel (TR) | Supplier Device Package |
Part Status Active | Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
Resistance | Height - Seated (Max) 0.014" (0.35mm) |