ROX05SJ43R
DigiKey Part Number
A142671CT-ND - Cut Tape (CT)
A142671TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ROX05SJ43R
Description
RES 43 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
43 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety Metal Oxide Film
Category
Features
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±350ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 130°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.098" Dia x 0.295" L (2.50mm x 7.50mm)