RN73A2B40R2BTD
DigiKey Part Number
RN73A2B40R2BTD-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RN73A2B40R2BTD
Description
RES SMD 40.2 OHM 0.1% 1/8W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40.2 Ohms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thin Film
EDA/CAD Models
RN73A2B40R2BTD Models
Category
Temperature Coefficient
±5ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)