RLW73PH2FR018TE
DigiKey Part Number
1712-RLW73PH2FR018TETR-ND - Tape & Reel (TR)
1712-RLW73PH2FR018TECT-ND - Cut Tape (CT)
1712-RLW73PH2FR018TEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLW73PH2FR018TE
Description
RLW73P H2 1% R018 600PPM 4K RL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 mOhms ±1% 2W Chip Resistor Wide 2010 (5025 Metric), 1020 Current Sense Thick Film
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±600ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Wide 2010 (5025 Metric), 1020
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)