RLP73N1JR43JTD
DigiKey Part Number
A109773TR-ND - Tape & Reel (TR)
A109773CT-ND - Cut Tape (CT)
A109773DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLP73N1JR43JTD
Description
RES 0.43 OHM 5% 1/8W 0603
Customer Reference
Detailed Description
430 mOhms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Current Sense Thick Film
EDA/CAD Models
RLP73N1JR43JTD Models
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)