RLP73K3AR91JTE
DigiKey Part Number
A109914TR-ND - Tape & Reel (TR)
A109914CT-ND - Cut Tape (CT)
A109914DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLP73K3AR91JTE
Description
RES 0.91 OHM 5% 2W 2512
Detailed Description
910 mOhms ±5% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Current Sense Thick Film
EDA/CAD Models
RLP73K3AR91JTE Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.84mm)