RLP73K3A1R0JTE
DigiKey Part Number
A109915TR-ND - Tape & Reel (TR)
A109915CT-ND - Cut Tape (CT)
A109915DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLP73K3A1R0JTE
Description
RES SMD 1 OHM 5% 2W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Ohms ±5% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Current Sense Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RLP73K3A1R0JTE Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)