RLC73V2BR018FTD
DigiKey Part Number
1712-RLC73V2BR018FTDTR-ND - Tape & Reel (TR)
1712-RLC73V2BR018FTDCT-ND - Cut Tape (CT)
1712-RLC73V2BR018FTDDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLC73V2BR018FTD
Description
RLC73V 2B R018 1% 5K RL
Detailed Description
18 mOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Thick Film
Temperature Coefficient
±600ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)