RLC73PW2ER137FTD
DigiKey Part Number
1712-RLC73PW2ER137FTDTR-ND - Tape & Reel (TR)
1712-RLC73PW2ER137FTDCT-ND - Cut Tape (CT)
1712-RLC73PW2ER137FTDDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLC73PW2ER137FTD
Description
RLC73PW 2E R137 1% 5K RL
Detailed Description
137 mOhms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Current Sense Thick Film
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)